تماس با ما

0218806407


نمابر

0218806407

 


چاپ
ارسال به دوست

دامداران مراقب تب برفکی باشند

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: دامداران به منظور جلوگیری از ابتلا دام های خود به بیماری تب برفکی اصول و توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان زنجان، محمدباقر حاج کاظمی گفت: با توجه به احتمال رخداد بیماری تب‌برفکی در بین جمعیت دامی در استان، به جهت کنترل هر چه بیشتر این بیماری و نیز پیشگیری از آلودگی واحدهای دامداری سنتی و صنعتی موجود لازم است موارد و نکات بهداشتی توسط کلیه دامداران و تشکل‌های دامداری رعایت شود.

وی با تاکید به پرهیز از خرید و ورود دام جدید به واحدهای دامداری‌ و یا دامپروری تا اطلاع ثانوی افزود: در محل ورودی دامداری نسبت به آهک پاشی و یا احداث چاله ضدعفونی و پر کردن چاله با آهک و یا فرمالین 5 درصد اقدام گردد.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان ادامه داد: کلیه وسایل نقلیه در خارج دامداری پارک گردد و در موارد ورود وسایل نقلیه ضروری از قبیل خودرو جمع‌آوری شیر، پس از ضدعفونی کامل چرخ‌های خودرو اجازه ورود داده شود.

حاج کاظمی افزود: از ورود افراد متفرقه به دامداری جلوگیری شود و در صورتی که ورود افرادی از قبیل مأمورین تلقیح مصنوعی، اکیپ‌های واکسیناسیون دامپزشکی و غیره اجتناب ناپذیر است، باید از لباس و چکمه مخصوص همان دامداری استفاده نمایند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در صورت بروز بیماری ضمن جداسازی دام‌های مبتلا از دام‌های سالم با رعایت اصول بهداشتی نسبت به ضدعفونی مناسب دامداری اقدام گردد، اضافه کرد: دفن بهداشتی لاشه دام‌های مبتلا به بیماری ضروریست.

وی با اشاره به لزوم خودداری از تردد در میادین خرید و فروش دام گفت: از ورود استرس به دام‌ها (از قبیل دادن آب سرد، پیاده بردن دام در مسافت‌های طولانی، تغییر ناگهانی جیره، حمل و نقل نامناسب) جلوگیری شود.

حاج کاظمی گفت: مهمترین و اساسی ترین روش پیشگیری و کنترل بیماری تب برفکی بکارگیری اقدامات بهداشتی، قرنطینه‌ای و نیز مایه کوبی است و درصورت سرایت به دام طی مدت کوتاهی کل گله را درگیر می کند و خسارات قابل توجهی را وارد می سازد و ممکن است در دام‌های جوان همراه با تلفات است.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان یادآورشد: دامداران به محض مشاهده علایم بیماری در دام ها با سامانه 1512 تماس حاصل کنند تا کارشناسان راهنمایی های لازم را ارائه دهند.

  • کد خبر: ١٣٢٦٨٣/
  • ٠٩:٠٤ - 1398/03/01/
  • تعداد بازدید: 314
کلید واژه ها

نظرسنجی