• 1401/02/07 - 14:41
  • تعداد بازدید : 342
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

هشدار دامپزشکی به منظور پیشگیری از بروز تب خونریزی دهنده کریمه- کنگو

نظارت بر کشتار دام در کشتارگاه‌ها و پرهیز از کشتار غیرمجاز دام، از مهم‌ترین عوامل پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه- کنگو است.

دکتر محمد رشتی باف، معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی گفت: با توجه به شروع فصل گرما و در نتیجه افزایش فعالیت کنهها در این فصل، انتقال بیماری تب کریمه- کنگو از دام به انسان تشدید می‌شود؛ بی توجه بودن دامداران نسبت به این موضوع و عدم رعایت دستورالعملهای بهداشتی و قرنطینهای دامپزشکی از جمله سمپاشی دام و اماکن دامی، به شیوع این بیماری در مناطق مختلف دامن می‌زند.

وی اعلام داشت: با فرارسیدن فصل گرما، شهروندان و دامداران باید به نکات بهداشتی بیشتر توجه کنند؛ تلاش‌هایی در خصوص پیشگیری از این بیماری در استان انجام شده که نظارت بر کشتارگاه‌ها، سم پاشی دام‌ها و اماکن نگهداری دام‌ها علیه کنه‌های دامی، مبارزه و برخورد با کشتار قاچاق و غیرمجاز و نگهداری لاشه‌ها در پیش سرد، از جمله این اقدامات بوده است. توصیه اکید میشود دامها قبل از جابهجایی، سم پاشی شوند و برای حمل و نقل آنها گواهی بهداشتی دامپزشکی اخذ شود و نیز بازرسی قبل و بعد از کشتار دامها در کشتارگاهها صوت گیرد.

وی افزود: با توجه به این که تب کنگو در دام هیچ گونه علامتی ندارد و از روی ظاهر یا حتی معاینه بالینی نمیتوان تشخیص داد که دام به این بیماری مبتلاست، دامداران و شهروندان در صورت مشاهده کنه ناقل ویروس بر روی بدن احشام، از دست زدن به آن و یا کشتن کنه با دست خودداری کنند چرا که ویروس از این طریق نیز به بدن انسان انتقال مییابد.

دکتر رشتی باف عمده ترین راههای انتقال بیماری به انسان را شامل تماس با دامهای آلوده، تماس با خون و ترشحات لاشه دام آلوده در زمان ذبح، گزش کنه یا دستکاری و له کردن آن، تماس با خون، ترشحات و نمونههای بافتی بیمار آلوده ذکر کرد.

 وی از دامداران خواست در نگهداری دام ها و تماس با آنها، نکات بهداشتی را رعایت کنند و شهروندان نیز گوشت مورد نیاز خود را از مراکز تحت نظارت دامپزشکی تهیه و از هر گونه ذبح غیرمجاز دام نیز خودداری کنند.

  • گروه خبری : هشدار
  • کد خبر : 285558
کلمات کلیدی
tehrani تهرانی

tehrani تهرانی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید