يكشنبه 28 مرداد 1397   11:56:46

بازديدها

تعداد بازديد اين صفحه: 10284252
تعداد بازديد کنندگان سايت: 72290981 تعداد بازديد زيرپورتال: 13984725 اين زيرپورتال امروز: 3766 سایت در امروز: 19641 اين صفحه امروز: 2990 دريافت RSS در امروز: 233099 دريافت RSS صفحه: 50
گام بلند سازمان دامپزشکی کشور در مدیریت بیماری تب برفکیگام بلند سازمان دامپزشکی کشور در مدیریت بیماری تب برفکی
گام بلند سازمان دامپزشکی کشور در مدیریت بیماری تب برفکیگام بلند سازمان دامپزشکی کشور در مدیریت بیماری تب برفکی
1397/2/22 شنبه
در جریان یک همکاری چهارجانبه بین المللی انجام شد :
گام بلند سازمان دامپزشکی کشور در مدیریت بیماری تب برفکی
با همکاری سازمان جهانی خواربار کشاورزی ( فائو )، اتحادیه اروپا، آزمایشگاه پربرایت انگلستان و سازمان دامپزشکی پروژه سرویلانس تب برفکی در شیر در ایران انجام شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور با همکاری سازمان جهانی خواربار کشاورزی ( فائو )، اتحادیه اروپا، آزمایشگاه پربرایت انگلستان و سازمان دامپزشکی پروژه سرویلانس تب برفکی در شیر در ایران انجام شد.
مدیرکل سازمانهای تخصصی، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان دامپزشکی کشورگفت : با توجه به اهمیت بیماری تب برفکی در ایران و جهان، سازمان دامپزشکی پروژه ای را جهت سرویلانس تب برفکی در شیر با همکاری سه نهاد بین المللی فائو، کمیته تب برفکی اتحادیه اروپا و آزمایشگاه رفرانس پربرایت انگلستان اجرا نمود.

دکتر عابدی کیاسری بیان کرد: به منظور افزایش توان کشور در مدیریت و کنترل بیماری مهم تب برفکی که هر ساله خسارات جدی را به بار می آورد سازمان دامپزشکی در تعامل با سازمانهای بین المللی درصدد است تا در یک برنامه جهانی فراگیر با این بیماری مبارزه نماید.

مدیرکل سازمانهای تخصصی، روابط عمومی و و امور بین الملل  ابراز داشت : در این پروژه 21 واحد دامداری با حضور کارشناسان خبره آزمایشگاه پربرایت انگلستان انتخاب گردیدند. نمونه های شیر در این واحدهای دامداری اخذ گردیده و نمونه های سرمی نیز از دام های 6 تا 18 ماه برداشت گردیدند. نمونه ها به صورت موازی در آزمایشگاه پربرایت انگلستان و آزمایشگاه مرجع سازمان مورد آزمایش قرار گرفته است.

دکتر عابدی کیاسری تصریح کرد : انجام آزمایشات مولکولی مربوطه با استفاده از کیت های آزمایشگاه پربرایت بوده و مقرر گردید کلیه آزمایشهای مورد نیاز در مرکز تشخیص سازمان راه اندازی و آموزش های لازم توسط کارشناسان آزمایشگاه پربرایت انجام گیرد. در این راستا استانهای فارس، کرمان، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان جهت انجام آزمایشات مولکولی تب برفکی تعیین شده و کارشناسان این استانها آموزشهای لازم را خواهند دید.

مدیرکل سازمانهای تخصصی، روابط عمومی و امور بین الملل اضافه کرد : تیم کارشناسی فائو و کارشناسان خبره آزمایشگاه پربرایت انگلستان در پایان اردیبهشت ماه به ایران سفر نموده تا ضمن ارائه آموزش های لازم و راه اندازی تست های مربوطه در مرکز ملی تشخیص سازمان دامپزشکی ارزیابی لازم را انجام  دهند.

دکتر عابدی کیاسری در خصوص اهمیت این پروژه عنوان کرد: کنترل و مبارزه با بیماری تب برفکی یکی از مهمترین برنامه های سازمانهای جهانی و کشورمان می باشد. با توجه به همسایگی ایران با کشورهایی مثل پاکستان که منشا پاندمی های حیوانی می باشند و با توجه به ماهیت ویروس تب برفکی استفاده از روشهاییی چون غربالگری جهت ردیابی ویروس از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد.

وی افزود: شناسایی و مدیریت حاملین ویروس تب برفکی در دامداریهای شیری حائز اهمیت می باشد. از طرف دیگر برنامه واکسیناسیون نیز هزینه های بالایی داشته و بهتر است در کنار سایر برنامه ها از جمله سرویلانس انجام پذیرد تا مجموعا به مبارزه و مدیریت بیماری کمک شود. لذا این پروژه به برنامه مبارزه با بیماری تب برفکی در ایران و جهان کمک جدی خواهد نمود.

منبع: روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است