چهارشنبه 4 مهر 1397   02:18:49

بازديدها

تعداد بازديد اين صفحه: 10610522
تعداد بازديد کنندگان سايت: 75059943 تعداد بازديد زيرپورتال: 14375439 اين زيرپورتال امروز: 760 سایت در امروز: 6009 اين صفحه امروز: 618 دريافت RSS در امروز: 246696 دريافت RSS صفحه: 38
وزارت جهاد
1397/2/15 شنبه هدفگذاری برای تولید ۱.۶ میلیون تن انواع آبزیان تا پایان برنامه ششم توسعه/۵۰۰ میلیون دلار محصولات شیلاتی صادر شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران گفت‌: پارسال بیش از یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن انواع آبزیان در نقاط مختلف کشور تولید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، حسن صالحی در دومین نشست شورای هماهنگی سازمان شیلات ایران در اراک، افزود: بیش از ۴۸۰ هزار تن از این تولیدات در بخش پرورش آبزی و مابقی صید از دریا است.

وی ادامه داد: سال گذشته بیش از ۱۲۳ هزار تن انواع آبزیان به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار از کشور به نقاط مختلف دنیا صادر شد که نسبت به صادرات سال ۱۳۹۵ رشد چشمگیری داشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران اظهار کرد: سرانه مصرف آبزیان در سال گذشته به ۱۱ و ۲ دهم کیلو گرم رسید که این مهم نیز نسبت به سال ۱۳۹۵ بیش از ۵۰۰ گرم رشد داشته است.

وی بیان کرد: همچنین سال گذشته بیش از ۲۲۰ میلیون بچه ماهی زینتی در نقاط مختلف کشور تولید شد که استان های اصفهان و مرکزی بیشترین نقش را در این مهم داشته اند.

صالحی ارزش صادرات ماهی های زینتی کشور در سال گذشته را نیز سه میلیون دلار عنوان کرد و گفت: سازمان شیلات در این بخش برنامه ریزی های مدونی تدوین کرده و در صورت اجرایی شدن کارشناسی برنامه ها، صادرات ماهی های زینتی تا پایان امسال رشد چشمگیری خواهد داشت.

وی افزود: تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن انواع آبزیان تا پایان برنامه ششم توسعه در کشور هدفگذاری شده و با توجه به ظرفیت های ارشمند دریایی، وسعت سواحل شمال و جنوب در تولید میگو و همچنین استقبال سرمایه گذاران داخلی این مهم چندان دور از دسترس نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات کشور توسعه پرورش ماهی در دریا را یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی این سازمان عنوان کرد و گفت: در این راستا تعاملات و همکاری های چند جانبه با کشورهای ایتالیا، نروژ، فرانسه و یونان شکل گرفته و بخشی از کار نیز کلید خورده است.

وی ادامه داد: توسعه بهره وری آب در تولید قزل آلا و گونه کپور نیز با تلفیق آبزی پروری با آب کشاورزی و استفاده از ظرفیت استخرهای ۲ منظوره آب کشاورزی و بهره گیری از مکانیزاسیون و سیستم های برگشت آب در دستور کار قرار گرفته است.

صالحی یادآوری کرد: افزایش وزن ماهی قزل آلا تا یک و نیم کیلوگرم با هدف جذب بازارهای جهانی نیز یکی از مهمترین برنامه های سازمان شیلات ایران است.

وی بیان کرد: توسعه ماهیان گرم آبی نیز یکی از برنامه های سازمان شیلات ایران است که در این راستا مذاکرات بسیاری با شرکت های چینی برای تبادل تجربیات و استفاده ۲ جانبه از فناوری های نوین انجام شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران بیان کرد: دومین نشست روز شیلات ایران و فرانسه مرداد ماه امسال در فرانسه برگزار می شود که معرفی ظرفیت های آبزی پروری ایران و جذب بازارهای اروپا از مهمترین اهداف شرکت در این نشست است.

وی بیان کرد: استان مرکزی سال گذشته با تولید چهار هزار و ۵۰۰ تن انواع آبزیان نقش مهمی در افزایش سرانه مصرف ماهی و همچنین صادرات کشور داشت و در ایجاد تفرجگاه های ماهی، بسته بندی و تولید ماهی قزل آلا و تولید غذای آبزیان نیز جز ۱۰ استان برتر کشور است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: سال گذشته بیش از چهار هزار و ۵۰۰ تن انواع آبزیان در استان مرکزی تولید شد که نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد رشد داشته است.

مجید آنجفی افزود: سرانه مصرف آبزیان در استان مرکزی نیز سال گذشته به ۹ کیلوگرم رسید که افزایش چشمگیری نسبت به سال گذشته داشت.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از ۱۲ هزار حلقه چاه و بیش از چهار هزار چشمه قنات در استان مرکزی وجود دارد توسعه آبزی پروری در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته و سیاست های تشویقی نیز در این خصوص اعمال می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی بیان کرد: سال گذشته بیش از ۲۴ میلیون قطعه بچه ماهی در این استان تولید شد که بخش عمده ای از نیاز داخلی کشور با تولیدات این استان تامین شد.

وی اظهار کرد: سال گذشته بیش از ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه انواع ماهی زینتی در استان مرکزی تولید شد و بیش از ۹۰ درصد صادرات ماهی های زینتی کشور از این استان صادر می شود.

۳۳ تن از مدیران شلات نقاط مختلف کشور تنی چند از سرمایه گذاران این بخش در این نشست حضور داشتند.

منبع: روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور
نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است